Request edit access
 Tak co budeme pokračovat v historii? :-)
A máme tu opět malé historické okénko. NEJPRVE SE KOUKNEME NA PRVNÍ TIPOVAČKU. :-)  A protože se v ní nehodnotily správné odpovědi, pouze účast, tak po 5 bodech získávají: Anička, Kubík, Lukáš, Šíma, Žofinka. Tipovali i dospěláci, ale těm žádné body dávat nebudeme. :-) Dostávají slovní pochvalu za účast. :-)  No a teď koukneme na to jak to asi tenkrát bylo, co nám říkají historické pramen. A pak si dáme pár nových historických tipovaček, abyste netrápili hlavičky jen testy ( i když je zvládáte "levou zadní" :-) ). Co vy na to?
Sign in to Google to save your progress. Learn more
NEZAPOMEŇ pod obrázek vyplnit své jméno a příjmení :-) *
Captionless Image
Psali jsem v minulé tipovačce, že požáry byly ve středověku mnohem častější než nyní. Ptali jsme se: "Proč myslíš, že ve středověkých městech byly požáry častější?" Tipovali jste, že budovy byly ze dřeva a vařilo se v nich na otevřeném ohni.  Trefili jste se. :-) Příčin a rizik bylo víc, například:
Ptali jsem se, jak si myslíš, že se oznamoval oheň v té době :-). Tipovali jste nejčastěji zvoněním, kříčením, ale také jste uváděli ponocného jako nočního hlídače před ohněm. A co říká historie?
"Kdo k ohni přiběhne bez nádoby nebo od ohně uteče, ten je povinen zaplatit 15 grošů pokuty." Naopak, kdo přiběhne k ohni první se džberem nebo žebříkem, dostane odměnu. A vaše tipy kolik grošů dostane za odměnu? Od 1 do 20 grošů. Štědřejší tipovači byli nejblíž :-)
Captionless Image
Clear selection
Pak jsi měl/a tipnout, jaké nářadí bylo používáno pro likvidaci požárů. A tady bylo tipů moc, moc, moc :-) Už prvním obrázkem v tipovačce jsme napověděli. A zase jste byli super. :-)
POKRAČOVÁNÍ V HISTORII. A teď se přesuneme do 18. století do doby vlády Marie Terezie a jejího spoluvládce a následníka Josefa II. (syn MT). Marie Terezie a Josef II. provedli za své vlády mnoho reforem v různých oblastech. Jedna reforma se týkala i oblasti "stavebnictví". Vydala nařízení, která stanovovala způsob stavby domů, zákaz dřevěných komínů, a podporovala kominíky a kominické cechy a posilovala jejich činnost (prevence požárů). V 19. století začaly u nás vznikat první organizované hasičské sbory. První profesionální hasičský sbor v českých zemích vznikl v Praze, 23. března 1853. Byli to metaři, kteří byli vycvičení k obsluze stříkačky. I když byli ve sboru hasičů, pracovali dál jako metaře. Otázka pro starší - kolik let uteklo od vzniku prvního profesionálního sboru hasičů?  
Captionless Image
A jak to bylo s dobrákama? První sbor dobrovolných hasičů u nás, a zároveň v rakouských zemích, byl založen v Zákupech roku 1850 (v rakouských zemích proto, že jsme byli součástí tzv. Rakousko-Uherského království). SDH vznikaly ve městech, která si nemohla dovolit placené profesionální sbory. První český sbor dobrovolných  hasičů vznikl v roce 1864. Víš kde? Bývá to otázka v testech :-)                           Dobrovolní hasiči nebyli placeni, jejich činnost byla dotována obcemi. Proto se věnovali i dalším doplňkovým činnostem, například kulturním aktivitám.
Tak to by bylo z historie pro dnešek vše. Příště se přeneseme do doby od první republiky. A opět mrkneme na vaše tipovačky a připíšeme body účastníkům. :-) A taky si řekneme něco k názvům hasič a požárník.                                Ahoj .... někdy příště
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy