Porozumienie o współpracy na rzecz innowacyjności


Wspieranie zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpraca z uczelniami wyższymi to ważny aspekt działania Polskiej Strefy Inwestycji. Ponad 90% firm strefowych z terenu Wielkopolski wdraża innowacje i rozwija technologie, wspierając tym samym powstawanie zawodów i kompetencji przyszłości. Jak ważna jest współpraca w tym zakresie potwierdza podpisane 9 stycznia br. porozumienie o współpracy pomiędzy Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, VI Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, Uniwersyteckim Liceum w Słubicach oraz jednym z największych inwestorów strefowych w Wielkopolsce – firmą Beyond.pl. Jednym z pierwszych projektów będzie kooperacja przy nowopowstającym kierunku Informatyki Kwantowej na UAM.

Porozumienie o współpracy na rzecz innowacyjności

Zapisy Porozumienia koncentrują się na wspieraniu procesów edukacyjnych i badawczo – rozwojowych, które będą tworzyć kompetencje w obszarze innowacyjności i kadr przyszłości. Otwierają też szeroką współpracę w zakresie tworzenia innowacyjnych studiów dualnych i kierunków pod patronatem inwestorów strefowych. Uczniowie szkół średnich oraz studenci wybranych kierunków będą mogli odbywać szereg praktyk, staży czy warsztatów zawodoznawczych, których efektem będzie tworzenie nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Porozumienie zakłada też organizację wspólnych konferencji, webinariów, grup roboczych i spotkań networkingowych w ramach promocji kierunków studiów i wdrażanych zaawansowanych technologicznie inwestycji strefowych.

Kierunki powyższych działań wyznacza Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. To ona nakłada na Specjalne Strefy Ekonomiczne obowiązek inicjowania takiej kooperacji pomiędzy uczelniami wyższymi, szkołami branżowymi lub średnimi z klasami profilowanymi, a wiodącymi w regionie inwestorami strefowymi. Z perspektywy polskiej gospodarki i rozwoju regionu, uwzględnienie w procesie kształcenia potrzeb rynku pracy jest kluczowe. Sami przedsiębiorcy i inwestorzy strefowi zdają sobie sprawę z konieczności przygotowania przyszłych kadr do pracy na wysoko wyspecjalizowanych stanowiskach i w konsekwencji, tworzenia takich miejsc pracy w swoim zakładzie. Widać to wyraźnie w doborze kryteriów jakościowych. Ponad 90% firm rozliczających inwestycje w ramach PSI wybiera kryterium wspierania zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami branżowymi – powiedział Minister Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

2 komentarze

  1. Wszystkie nasze usługi są świadczone online,
    i gwarantuje wygodę i oszczędność czasu dla
    naszych klientów.

  2. Jeśli masz wątpliwości co would tego, na której formie skupić się
    w pierwszej kolejności, możemy Ci pomóc oferując profesjonalne porady dla organization.

Dodaj komentarz