Nr 15, detsember 2021

 
 
 

Hea lugeja!

 

Aasta lõpul vaatame pisut juba järgmisse aastasse ja edasisse tulevikku. Nimelt jõustub 2022. a maikuus uus Euroopa Liidu in vitro diagnostikameditsiiniseadmete määrus, mis muudab senist meditsiiniseadmete sertifitseerimise protsessi.

 

Teadusartiklite refereeringus In vitro diagnostikameditsiiniseadmete määrus võib tuua parema kvaliteedi, ent tähendab ka uusi riske“ käsitletakse uue määrusega loodavaid potentsiaalseid eeliseid, aga ka ohukohti. Kindlasti on meditsiiniseadmete regulatsioonide Euroopa tasemel ühtlustamine väljakutse kõigile - nii neile, kes meditsiiniseadmeid toodavad, kui ka neile, kes neid kasutusele võtavad. Sel teemal on suuremad arutelud käimas ka Eestis ning lõplik selgus saabub uue regulatsiooni rakendumisega. Väljakutseks on tasakaalu loomine kvaliteedi ja turvalisuse, innovatsiooni ning uute meditsiiniseadmete paindliku kasutuselevõtu vahel.

 

Erinevad meditsiiniseadmed hakkavad kombineerituna tööle ka Eestis loodavas taristus personaalmeditsiini teenuste pakkumiseks. Sellest, kuidas need on vaja omavahel targalt ja lõppeesmärke silmas pidades toimima panna, räägib artikkel „Tarkvaralised meditsiiniseadmed esitavad personaalmeditsiini taristule väljakutse“.

 

Head lugemist ja kaunist jõuluaega soovides

 

Piret Kuhlbars

TAI personaalmeditsiini projektijuht

 
 
 
 
 

IN VITRO DIAGNOSTIKAMEDITSIINISEADMETE MÄÄRUS VÕIB TUUA PAREMA KVALITEEDI, ENT TÄHENDAB KA UUSI RISKE

 
 

Peatselt jõustuv uus Euroopa Liidu in vitro diagnostikameditsiiniseadmete määrus muudab senist meditsiiniseadmete sertifitseerimise protsessi ja kehtestab rangemad nõuded.

 

Leitakse, et ehkki uue määruse eesmärk on ühtlustada ja parandada pakutavate meditsiiniliste testide kvaliteeti, võib see teisalt pidurdada ka innovatsiooni, vähendada paindlikkust ja seeläbi ka testimise kättesaadavust.

 

Refereerinud TAI teadur Keiu Paapsi

Loe edasi
 
 

TARKVARALISED MEDITSIINISEADMED ESITAVAD PERSONAALMEDITSIINI TARISTULE KEERULISE ÜLESANDE

 
 

Tarkvara kui meditsiiniseadet hakati laiemalt rakendama alles 2000. aastate lõpus. Meditsiiniseade on tarkvara, mille tootja on ette näinud inimeste puhul kasutamiseks ühel või mitmel meditsiinilisel eesmärgil.

 

Personaalmeditsiin ja tarkvaralised meditsiiniseadmed on kindlasti see kombinatsioon, mis võimaldab inimesel haarata kaasotsustaja rolli terviseseisundi juhtimisel. See tähendab, et personaalmeditsiini taristus hakkavad tööle erinevad meditsiiniseadmed: polügeensete riskiskooride arvutamiseks ja farmakogeneetiliste alleelide määramiseks. Taristu komponentideks olevate tarkvaraliste meditsiiniseadmete kooslus esitab projektile mitmesuguseid väljakutseid ja muudab keerukamaks ka projekti kooskõla tehnoloogiliste, kvaliteedi- ja õigusnõuetega.

 

Autor: Silja Elunurm, Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise nõunik

 
 
Loe edasi
 
 

Palume tagasisidet


Hea lugeja! Oleme väga tänulikud, kui annate meile tagasisidet, kas ja mida saaksime järgmises numbris paremini teha, et see oleks veelgi sisukam ja kergemini loetav.  
Ootame teie arvamust lühikeses ankeedis, mille täitmine võtab mõne minuti.

Vastamiseks vajuta siia!
 
 

Projekti „Personaalmeditsiini rakendamine Eestis“ raames annab uudiskirja välja Tervise Arengu Instituut koos partneritega:

 
 
 
Telli uudiskiri!