Wersja kontrastowa

Umowy bilateralne. Szansa na przygodę życia

Dr Kostiantyn Mazur z Sekcji Współpracy Międzynarodowej zajmuje się w swojej pracy m.in. umowami bilateralnymi, fot. Adrian Wykrota
Dr Kostiantyn Mazur z Sekcji Współpracy Międzynarodowej zajmuje się w swojej pracy m.in. umowami bilateralnymi, fot. Adrian Wykrota

Umowy bilateralne - Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej zachęca studentów i doktorantów do wyjazdów zagranicznych w ich ramach. UAM podpisał takie umowy z aż 330 szkołami wyższymi z różnych krajów. Ta forma kooperacji daje możliwość wyjazdu na inne kontynenty.

Wydaje się, że jak dotąd potencjał umów bilateralnych był pomijany - niesłusznie. Rozwijanie współpracy w tej dziedzinie może przynieść wymierne korzyści zarówno studentom i doktorantom, jak i samemu uniwersytetowi. Uczelnia, wysyłając studenta na wyjazd zagraniczny trwający ponad 3 miesiące, otrzyma 3, 2 tys. zł subwencji w kolejnym roku akademickim, natomiast przyjmując u siebie studenta z zagranicy dostanie już 6, 5 tys. zł subwencji. Jeśli student zagraniczny przyjedzie na cały rok, uniwersytet zyska 13 tysięcy złotych, a w przypadku doktoranta – 19, 5 tysięcy złotych. Przyjazd studenta lub doktoranta w ramach programu NAWA przyniesie uczelni już 22, 7 tys. złotych. Ale nie zyski są tu najważniejsze, tylko możliwości, jakie ta forma współpracy otwiera przed młodymi ludźmi, którzy chcą poznawać świat.

Pracownicy CWWM wzięli sprawę w swoje ręce - stworzyli bazę informacji o wszystkich partnerskich uniwersytetach, a następnie skontaktowali się z nimi. - Odzew był większy, niż się spodziewaliśmy - informuje dr Kostiantyn Mazur z Sekcji Współpracy Międzynarodowej. - Znacząca część uczelni partnerskich nie wiedziała, że mogą wysyłać do nas studentów na wymianę. Z Hanoi University of Mining and Geology nawiązaliśmy kontakt po raz pierwszy od 27 lat, kiedy to podpisano umowę. Małymi krokami dążymy do tego, żeby przyjeżdżało do nas więcej studentów, co przyczyni się do zwiększenia nie tylko dochodów uniwersytetu, ale i współczynnika umiędzynarodowienia UAM w rankingach krajowych i międzynarodowych.

Obecnie powstaje podstrona internetowa prezentująca ofertę uczelni m.in. z egzotycznych krajów, jak Wietnam, Tajwan, Korea Południowa, Etiopia, Tunezja, Brazylia czy Peru. Z bazy partnerów zagranicznych skorzystają również naukowcy przy tworzeniu międzynarodowych zespołów badawczych. Pierwsze informacje o możliwości wyjazdu w ramach umów bilateralnych żywo zainteresowały studentów. Na wyjazdy do Tajwanu (dwa uniwersytety) i Korei Południowej (jeden uniwersytet) zgłosiło się 79 zainteresowanych. To dużo, biorąc pod uwagę brak stypendium wyjazdowego oraz epidemię koronawirusa.

Warunki nie są wygórowane - wystarczy dobra średnia, brak zaległości w zaliczaniu przedmiotów i w opłatach np. za akademik. Wśród osób, które się zgłosiły są studenci m.in. z Wydziału Neofilologii, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydziału Prawa. W przyszłości chcieliby oni pracować jako dyplomaci w różnych krajach i już teraz zależy im, by bliżej je poznać. - Od zawsze interesowała mnie kultura i historia Dalekiego Wschodu, dlatego możliwość wyjazdu na Tajwan byłaby dla mnie szansą na pogłębienie tych pasji – uważa z kolei Hubert Węcławek, student Wydziału Prawa i Administracji.

Są plany, by z subwencji, jaką UAM otrzyma za wyjazdy studentów finansować im zakup biletów lotniczych. Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Rafał Witkowski zadeklarował dofinansowanie biletów dla 8 osób, biorących udział w wymianie w semestrze letnim, a także zaproponował zwołanie komisji ds. wymiany międzynarodowej z udziałem prodziekanów każdego wydziałów. - Wsparcie prodziekanów będzie nam bardzo potrzebne. Zakładam, że po przedstawieniu im wszystkich korzyści płynących z umów bilateralnych, w tym finansowych (z dotacji wydziały dostaną ponad 80%) pozyskamy je bardzo szybko – mówi dr Mazur.

CWWM planuje również szukać innych możliwości pozyskania funduszy na tego typu wyjazdy. Z pewnością warto skorzystać z programu wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej na rok akademicki 2021/22, który niedawno ogłosiła Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Więcej informacji o naborze w aktualnościach na stronie www.nawa.gov.pl.

Zobacz też: Szkoła Doktorska UAM otrzyma dofinansowanie z NAWA

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.