TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowości w rekrutacji PWr. Poznaj inteligentną elektronikę

Jak projektuje się nowoczesne urządzenia i systemy, które same potrafią zbierać dane, przetwarzać je, analizować i przesyłać do użytkownika? Od teraz nauczymy Cię tego na PWr. Zostań ekspertem od inteligentnej elektroniki!

Nowy kierunek na W12Absolwenci tego nowego kierunku będą specjalistami swobodnie poruszającymi się jednocześnie w obszarze elektroniki, sensoryki, technologii informacyjnych oraz aplikacji mobilnych.

Pod hasłem inteligentna elektronika (smart electronics) kryją się urządzenia i systemy elektroniczne z określeniem „smart”, które stają się już trwałym elementem naszej rzeczywistości. To nie tylko smart devices jak telefon, zegarek czy telewizor, ale też smart car, smart home, smart cities czy szeroko rozumiany Przemysł 4.0.

Inteligentna elektronika, czyli jaka?

– Chodzi o wszelką elektronikę, której zadaniem jest zbieranie informacji, dokonywanie ich analizy, a następnie przekazywanie wyników dalej lub na ich podstawie ocena i propozycja dostosowania jakiegoś parametru – mówi dr hab. inż. Artur Wiatrowski, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, opiekun programowy nowego kierunku.

– Przykładem jest opaska sportowa, która analizuje sygnały z czujników przyspieszenia, modułu GPS, czujnika tętna i na podstawie tych sygnałów ocenia rodzaj aktywności: spacer, bieg, trening wysiłkowy, a nawet potrafi oszacować paramenty snu. Zebrane wyniki przesyła do aplikacji w smartfonie – wyjaśnia prof. Wiatrowski.

Inteligentna elektronika na W12

Dodaje, że aktualnie stoimy dopiero na początku ery tego typu responsywnych urządzeń. Elektronika noszona (wearable electronics), systemy aktywnego zarządzania domem (smart homes), spersonalizowane systemy medyczne (smart medical devices) wsparte infrastrukturą bezprzewodowej transmisji danych sprawią, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieszkać w inteligentnych miastach (smart cities).

Projektowanie takich systemów jest możliwe przede wszystkim dzięki postępom w miniaturyzacji elektroniki, w technice mikrosystemów, informatyce i elektromobilności. A takimi obszarami techniki Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, na którym powstał nowy kierunek, zajmuje się od lat.

Laboratorium otwarte

prof. Artur Wiatrowski z W12Kierunek inteligentna elektronika na W12 trwa siedem semestrów. Oferuje studentom przede wszystkim sporą dawkę wiedzy praktycznej. Program łączy takie bloki tematyczne jak: elektronika; technika cyfrowa i mikroprocesorowa; metrologia i sensoryka (z wykorzystaniem mikrosystemów); przetwarzanie, analiza i przesyłanie danych; języki programowania oraz przedmioty wybieralne dające studentom możliwość indywidulanej specjalizacji (m.in. inteligentne technologie, modelowanie mikrosystemów czy internet rzeczy).

– Kładziemy nacisk na praktyczne aspekty nauczania. Dlatego podczas laboratoriów, ćwiczeń i seminariów stawiamy na kreatywną pracę studenta w rozwiązywaniu i analizie rzeczywistych zagadnień (case studies) czy usystematyzowane podejście do procesu innowacji (designing thinking) – mówi prof. Artur Wiatrowski.

Studenci będą też mogli uczestniczyć w kursie „Inteligentna elektronika – laboratorium otwarte”, który łączy praktyczną wiedzę z umiejętnościami zdobywanymi w czasie studiów. – W trakcie kursu studenci samodzielnie projektują układ elektroniczny, a następnie wykonują go, uruchamiają, badają i sporządzają dokumentację techniczną. Ten rodzaj „studenckiego garażu” jest wysoko doceniany przez przyszłych pracodawców – podkreśla prof. Wiatrowski.

Klikjnij w obrazek, żeby powiększyćKliknij w obrazek, żeby powiększyć

Co po studiach?

Po tym kierunku absolwenci będą przygotowani do pracy w firmach projektujących i produkujących inteligentne urządzenia czy systemy elektroniczne. Zatrudnienie znajdą także w przedsiębiorstwach opracowujących współczesne użytkowe lub specjalistyczne systemy inteligentnej elektroniki cyfrowej, obejmujące również zagadnienia związane z technologiami informacyjnymi.

Nowy kierunek na W12 - inteligentna elektronika– Nie chciałbym przywoływać konkretnych nazw przedsiębiorstw i koncernów, wystarczy popatrzeć na produkty, w których nazwach znajdziemy przedrostek smart-, i-, active-. Wiele z tych firm ma w Polsce swoje zakłady, a część z nich nawet na Dolnym Śląsku – zaznacza prof. Wiatrowski.

Produkty inteligentnej elektroniki już są dostępne na rynku. Cieszą się one coraz większą popularnością, a to oznacza ich rozwój, co z kolei stwarza zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

– Obserwujemy naturalną ewolucję elektroniki w kierunku aplikacyjnym. Sądzę, że dla osób, które dostrzegają splot elektroniki z sensoryką i technologiami informacyjnymi, wybór tego kierunku będzie oczywistością – uważa prof. Artur Wiatrowski.

Więcej o kierunku inteligentna elektronika można przeczytać na stronie Wydziale Elektroniki Mikrosystemów Fotoniki.

Rekrutacja na Politechnikę Wrocławską rozpocznie się 15 maja. W ofercie na rok akademicki 2021/2022 mamy jeszcze trzy nowe kierunki: informatyczne systemy automatyki, elektromobilność oraz geoinformatykę.

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję