TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Stań na straży cyberbezpieczeństwa. Nowy kierunek magisterski

Data: 02.02.2021 Kategoria: aktualności ogólne, studia, Wydział Elektroniki

Jak ochronić i zabezpieczyć zasoby informatyczne? W jakim sposób projektować i rozwijać bezpieczne oprogramowanie? Tego będzie się można się nauczyć na Politechnice Wrocławskiej. Na nowym kierunku magisterskim kształcimy specjalistów za zakresu cyberbezpieczeństwa.

grafiki_zwiazane_z_cyberbezpieczenstwem_1.jpgKierunek Cyberbezpieczeństwo został utworzony na Wydziale Elektroniki i odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w zakresie zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

– Już kilka lat temu NATO dołączyło do obszarów swojej działalności cyberprzestrzeń, co wskazuje na jej wagę w światowym bezpieczeństwie. Polska również sformułowała strategię obrony cyberprzestrzeni, wskazując ją jako ważny element obronności państwa. Utworzenie takiego właśnie kierunku wpisuje się więc w tę strategię – mówi prof. Tadeusz Więckowski, kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki.

Temat jest niezwykle istotny, bowiem liczba naruszeń bezpieczeństwa jest ogromna. Okazuje się, że średnio co 39 sekund na świecie dochodzi do ataku hakerów, koszty włamań mogą sięgać setek milionów dolarów, a braki kadrowe są niemal nie do zapełnienia. Obecnie szacuje się, że globalnie brakuje ok. 4 mln osób do pracy w tym obszarze.

– Dane te oczywiście dotyczą skali całego świata, ale Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Rodzime firmy i instytucje doświadczają tych samych problemów, a nasi absolwenci nie muszą ograniczać się do szukania pracy tylko w naszym kraju – dodaje prof. Tadeusz Więckowski.

Ustal sobie program studiów

prof_tadeusz_wieckowski.jpgProgram studiów został tak skonstruowany, aby studenci mogli w znacznym stopniu sami wpływać na swoją ścieżkę edukacyjną. Kierunek daje im możliwość wyboru większości zajęć w zgrupowanych blokach tematycznych.

Zajęcia realizowane w ramach poszczególnych kursów skupione będą w jednolite bloki – wykład, projekt, seminarium. Wykład ma stanowić niezbędne wprowadzenie teoretyczne, które będzie następnie wspierane projektem realizowanym w zespołach, a seminarium będzie okazją do przedstawiania wyników realizacji projektu. Co ważne, cały blok będzie – w miarę możliwości – prowadził jeden prowadzący tak, aby seminarium i projekt stanowiły niejako jedną formę zajęć.

– Odchodzimy w ten sposób od seminariów, na których studenci przedstawiają wskazany przez prowadzącego temat. Seminarium ma być formą zajęć, na których studenci przedstawiają i dyskutują o problemach i zagadnieniach związanych z realizowanym tematem projektowym – prof. Tadeusz Więckowski. – Zależy nam na wzmacnianiu więzi społecznych i wspieraniu pracy w grupach, dlatego większość zajęć będzie się odbywać w tych samych grupach, aby dać szansę lepiej się poznać i nauczyć wspierać w radzeniu sobie z problemami – dodaje.

Ważną częścią kształcenia na kierunku Cyberbezpieczeństwo jest wsparcie projektu POWER „Cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości”. W trakcie nauki studenci będą brali udział w płatnych praktykach i stażach studencki. Otrzymają szansę na realizację dodatkowych kursów i szkoleń poza programem studiów. Organizowane będą również spotkania i wykłady specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa z całego świata.

– Na kierunku nie mamy podziału na specjalności, za to pozwalamy studentom dopasować przedmioty do własnych zainteresowań. Siatka zajęć, poza przedmiotami ogólnouczelnianymi i humanistycznymi, zawiera tylko kilka kursów obowiązkowych, a reszta jest realizacją idei kształtowania ścieżki edukacyjnej przez studenta – wyjaśnia Wojciech Drzewiński, kierownik projektu POWER „Cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości”.

Kursy obowiązkowe to tylko cztery przedmioty na poziomie podstawowym, dające szansę na wyrównanie wiedzy dla studentów z innych kierunków studiów I stopnia poza Cyberbezpieczeństwem i rozwinięcie tematów z pierwszego stopnia. Przedmioty w ramach bloków wybieralnych stanowią kontynuację na poziomie zaawanasowanym.

rozklad_zajec_na_kierunku_cyberbezpieczenstwo.jpg

Inżynier bezpieczeństwa i programista

Trzeba pamiętać, że większość kursów w trakcie studiów stanowią kursy wybieralne. Są one zgrupowane w pięć bloków po dwa kursy. Z każdego bloku student wybiera po jednym przedmiocie. W ten sposób może sam zdecydować, jakie obszary cyberbezpieczeństwa interesują go najbardziej i realizować własny tok studiów.  Każdy kurs zawiera jedną lub dwie godziny wykładu tygodniowo oraz przynajmniej dwie godziny projektu plus godzina seminarium na omówienie postępów w projekcie.

w4.jpg

Dla przykładu student, który chciałby pokierować swoją ścieżkę edukacyjną w stronę bezpieczeństwa systemów i sieci, może wybrać:

  • Ochronę systemów operacyjnych,
  • Bezpieczeństwo sieci radiowych i urządzeń mobilnych,
  • Audytowanie i monitorowanie sieci i systemów,
  • Metody AI w badaniu zagrożeń w systemach komputerowych,
  • Bezpieczne programowanie.

Absolwenci będą gotowi do podjęcia pracy zarówno jako inżynierowie bezpieczeństwa, jak i programiści świadomi zagrożeń związanych ze źle napisanym kodem. Będą potrafili przeprowadzać test penetracyjne aplikacji i systemów oraz planować politykę bezpieczeństwa firmy.

– Cyberbezpieczeństwo jest jednak kierunkiem, gdzie nie da się nikogo „wyszkolić”. Można jedynie przekazać pewne fundamenty, które dadzą podstawę do dalszej nieprzerwanej nauki. I nie chodzi tu jedynie o podnoszenie swoich kwalifikacji. W cyberbezpieczeństwie musimy działać na zasadzie „nowa broń – nowa tarcza” – tłumaczy prof. Tadeusz Więckowski. – Metody cyberprzestępców ciągle się zmieniają, a do nich powstają metody zabezpieczeń. To, co działało jeszcze niedawno, dzisiaj jest bezużyteczne. Dlatego tak ważne jest, aby nasi studenci byli gotowi na ciągłe zmaganie się nowymi wyzwaniami. Liczymy, że właśnie do tego przygotują ich studia na naszym kierunku – zaznacza profesor.

newsletter-promo.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytet III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych w ramach konkursu nr POWR.03.05.00-IP.08-00-PZ3/18 na Zintegrowane Programy uczelni – Ścieżka III, nr umowy POWR.03.05.00-00-Z308/18-00. Tytuł projektu: „Cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości”.

obraz1.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję