ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Wawelski Salon Książki w Spisie treści RMF Classic

Wawelski Salon Książki to pierwsza w historii Zamku Królewskiego na Wawelu inicjatywa o charakterze wydarzenia kulturalnego, mająca na celu upowszechnianie wiedzy o najpiękniejszych wydawnictwach Zamku. Książki w formie katalogów przybliżają historię wawelskich arcydzieł i największych wystaw odbywających się na Wawelu.

Wawelski Salon Książki w Spisie treści RMF Classic

Na spotkania Wawelskiego Salonu Książki zapraszamy raz w miesiącu do Pałacu Potockich (Rynek Główny 20), ale z myślą o tych, którzy mają do Krakowa daleko, w Spisie treści RMF Classic będziemy co miesiąc również o tych publikacjach rozmawiać. Spotkania są adresowane do szerokiego grona odbiorców – nie tylko miłośników sztuki wysokiej. To publikacje Zamku Królewskiego na Wawelu, które są przygotowane z myślą o każdym odbiorcy. To nie tylko historia, przede wszystkim życie. 

Za nami pierwsze spotkanie z cyklu Wawelski Salon Książki! Zaczęliśmy od rozmowy z Bartkiem Kieżunem o jego najnowszej książce pt. „Uczta na Wawelu”. Na kolejne zapraszamy 21 kwietnia. 

 
Odcinek 1.

 

Uczta na Wawelu. Książka nie tylko kulinarna 

 

Cała rozmowa z Bartkiem Kieżunem: 

posłuchaj Uczta na Wawelu Barta Kieżuna- Wawelski Salon Książki

 

Nota od wydawcy:

Autor bestsellerowych przewodników kulinarnych i podróżnik odkrywa niesamowite postacie, zabytki i miejsca związane z Wawelem. Zachwycony ich niepowtarzalnym urokiem proponuje  przepisy na wyśmienite królewskie potrawy, którymi raczyli się bohaterowie tej książki.

Autor nie daje się zwieść kulinarnym mitom i po prostu podaje nam na tacy obwarzanki Jadwigi Andegaweńskiej i baraninę duszoną w winie, którą raczył się Stanisław August Poniatowski.

 

 

Odcinek 2.

Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600 Wawelski Salon Książki w RMF Classic 

 

To drugie spotkanie z cyklu Wawelski Salon Książki w RMF Classic. Tym razem prezentujemy publikację, która towarzyszyła wystawie pt. Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600. Autorami są wybitni historycy sztuki: Krzysztof Czyżewski (kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu) i prof. Marek Walczak (Dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego). Rozmawiamy o niderlandzkim mistrzu detalu i sztuce, która nas wzywa.

Cała rozmowa z Krzysztofem J. Czyżewskim i prof. Markiem Walczakiem:

posłuchaj Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600- Wawelski Salon Książki

 

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Wystawa Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600 poświęcona została niezwykle interesującemu artyście pochodzącemu z Antwerpii, osiadłemu i działającemu w Krakowie na przełomie XVI i XVII wieku. Zgromadzone na niej dzieła – w tym znakomite kwatery z ołtarza wykonanego przez Mertensa dla kościoła Mariackiego – rzucają nowe światło na sztukę krakowską tego okresu, której nazbyt często zarzucano dotąd wtórność i konwencjonalizm. Towarzysząca ekspozycji książka, dzieło kuratorów wystawy, zawiera prócz katalogu eksponatów erudycyjne eseje naukowe, przybliżające obraz środowiska artystycznego Krakowa w dobie potrydenckiej reformy Kościoła, w tym kwestię importów artystycznych, zagadnienie lokalnej tradycji artystycznej, a także roli, jaką w jej tworzeniu odegrali mistrzowie przybyli z ośrodków zagranicznych, takich jak Wenecja czy Antwerpia. Bogato ilustrowana publikacja w pięknej szacie graficznej.

 

Odcinek 3. 

Sarkofagi metalowe w grobach królewskich na Wawelu

 

W kolejnej odsłonie naszego cyklu pt. Wawelski Salon Książki wspaniała publikacja- Sarkofagi metalowe w grobach królewskich na Wawelu. Jej autorkami są dr Agnieszka Trzos, konserwatorka i dr Katarzyna Kolendo-Korczak, które bardzo ciekawie opowiadają nie tylko o historii metalowych sarkofagów, ale też pracy i odkryciach podczas prac konserwatorskich .

Cała rozmowa z dr Agnieszką Trzos i dr Katarzyną Kolendo- Korczak:

posłuchaj Sarkofagi metalowe w grobach królewskich na Wawelu- Wawelski Salon Książki

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Nie każdy, kto zbłądził we mgle, odnajdzie drogę do domu.

Pierwsza praca monograficzna poświęcona sarkofagom metalowym królów i członków ich rodzin, zachowanym w grobach królewskich w katedrze na Wawelu. Unikatowy zespół siedemnastu bogato zdobionych trumien, z okresu od 4. ćwierci XVI do połowy XVII wieku, wyróżnia się ze względu na swe znaczenie historyczne i wysokie walory artystyczne. W latach 2015–2020 został poddany kompleksowej konserwacji i restauracji w pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów, podczas której współpracowały obie autorki książki – konserwatorka zabytków i historyczka sztuki. Współpraca ta zaowocowała opracowaniem interdyscyplinarnym, w którym poruszono zarówno zagadnienia historyczne i artystyczne, jak też problemy konserwatorskie i technologiczne. Książkę opatrzono bogatym materiałem ilustracyjnym, ukazującym wszystkie burty sarkofagów, które na co dzień – złożone w grobowych kryptach – pozostają trudno dostępne dla zwiedzających.

 

Odcinek 4.

Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa

 

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na spektakularną wystawę pod tytułem Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa.

Dzieła Johanna Georga Pinsla będzie można podziwiać na wawelskim wzgórzu do 22 października.

Kuratorki: Joanna Pałka, Agata Dworzak

 

Dr Agata Dworzak i Joanna Pałka- cała rozmowa:

posłuchaj Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa- kuratorki A. Dworzak i J. Pałka

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Publikacja przybliża fenomen tzw. lwowskiej rzeźby rokokowej oraz postać najwybitniejszego twórcy tego nurtu – Johanna Georga Pinsla. Bogato ilustrowana książka obejmuje także katalog wystawy czasowej Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa, prezentującej arcydzieła pochodzące z kościoła parafialnego w Hodowicy koło Lwowa. Są to jedne z najwybitniejszych i najbardziej ekspresyjnych rzeźb powstałych w osiemnastowiecznej Europie.

Autorzy: Andrzej Betlej, Agata Dworzak, Jan K. Ostrowski, Joanna Pałka

Redakcja naukowa: Andrzej Betlej

Redakcja: Paweł Doś, Ewa Zamorska-Przyłuska

Projekt, opracowanie graficzne i skład: Anna Hałuniewicz

Liczba stron: 248

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic