wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. #WrocławSięSzczepi. Sprawdź to, o czym może jeszcze nie wiesz

#WrocławSięSzczepi. Sprawdź to, o czym może jeszcze nie wiesz

Małgorzata Wieliczko ,

Przeciwko COVID-19 szczepią się właśnie osoby z grupy 0. Już w piątek, 15 stycznia, rusza rejestracja dla grupy I – najpierw dla najstarszych seniorów. Potem kolejka zostanie otwarta dla reszty dorosłych obywateli. Już dziś trzeba mieć pewność, czy się w niej ustawić. Oczekujesz bezpieczeństwa zdrowotnego dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół? Chcesz wrócić do pracy, aktywności fizycznej, rozrywek, życia kulturalnego miasta? To jest do zrobienia, ponieważ #WrocławSięSzczepi!

Reklama

Z najnowszego, styczniowego sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika, że już aż 70% Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A jeszcze nie tak dawno, w listopadzie ub.r. takich deklaracji było o 25 pkt proc. mniej!

Dokładnie rozkłada się to następująco: 47,9% ankietowanych zadeklarowało, że „zdecydowanie” się zaszczepi (w listopadzie chciało tak zrobić tylko 15,9%)  odpowiedź „raczej tak” wybrało 19,7%. 

Są także oczywiście osoby, które potwierdzają, że zdecydowanie się nie zaszczepią – jest ich 15,1%, „raczej nie” powiedziało w styczniu 13%, a 4,2% nadal się nie zdecydowało.

Osoby starsze w czołówce chętnych

Potwierdza to także ww. sondaż, w wyniku którego ponad 70% osób z grupy wiekowej 50+ chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Najmniej zwolenników ma taka decyzja wśród ankietowanych w wieku 18-39 lat – ponad 40% stwierdziło, że szczepionki nie przyjmie.

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. 

Szczepienia są dobrowolne. To indywidualna decyzja każdego z nas. Ważne, żeby była odpowiedzialna w sytuacji, gdy tak naprawdę nasze wybory i działania nie pozostają bez wpływu na innych, podobnie jak inni mogą albo polepszyć nasz byt, albo namieszać w naszym życiu.

Szczepienia są darmowe, dostępne dla wszystkich dorosłych i podawane w dwóch dawkach, a zaszczepić będzie się można w:

  • przychodniach (POZ, i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę, wpisanych na listę punktów szczepień.
  • szpitalach i szpitalach rezerwowych.
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej).

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Etapy szczepień są następujące:

etap 0:

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej

etap 1:

  • pensjonariusze DPS oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych
  • służby mundurowe i nauczyciele
  • osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi

20 stycznia: Zmiana kolejności szczepień w etapie I i nowy podział szczepień

etap 2:

  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne

etap 3:

  • powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej, osoby powyżej 18. roku życia, w tym obcokrajowcy
  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Zgłoś się na szczepienie - dostaniesz e-maila, gdy ruszy twoja grupa

13 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 15 stycznia będzie można zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. Mogą to zrobić osoby w wieku 18-69 lat. Gdy już szczepienia będą dla nich dostępne, otrzymają informację drogą e-mailową. 

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, gdy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Jak się zgłosić:
  • Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu)FORMULARZ ZGŁOSZENIA DOSTĘPNY BĘDZIE OD 15.01.2021, OD GODZ. 00.01
  • Na adres e-mailowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  • Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  • Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla twojej grupy, dostaniesz wiadomość e-mailową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
  • Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin. Tutaj instrukcja, jak to zrobić. 

Wrocław już wie: #WrocławSięSzczepi

Nasze miasto sekunduje wszelkim działaniom, które zachęcają Polaków do szczepień przeciwko COVID-19, i przyłącza się do ich promowania wśród mieszkańców Wrocławia. Akcja #WrocławSięSzczepi, którą pilotuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, jest wyrazem odpowiedzialności za zdrowie i życie wrocławian, a także przekonania, że tylko przyjęcie dostępnych dziś szczepionek przez jak najszerszą reprezentację populacji pozwoli nam odzyskać nasze życie sprzed pandemii. 

Już blisko od roku nasza codzienność, a także czas, gdy zwykliśmy świętować, pozostają w zawieszeniu i chaosie. Częściej się martwimy, niż uśmiechamy i co gorsza – nie wiemy, co nas jeszcze niedobrego może spotkać i kiedy pandemia się skończy. Dziś mamy jednak oręż do skutecznej walki z koronawirusem. Nie ma innej alternatywy – trzeba tej broni użyć jak najszybciej i musi to zrobić jak największa „armia”. Bo to jest walka o życie – nie w przenośni, dosłownie!

Wielu wrocławian nie ma wątpliwości, że zaszczepienie się jest dobrem. Inni jeszcze się nad tym zastanawiają. Dla jednych i drugich mamy zbiór przydatnych informacji – korzystajcie na zdrowie!  

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Gdzie znaleźć szczegółowe i aktualne informacje o szczepieniach?

Można zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, nr tel. 989.

Numer dla osób dzwoniących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989.

Na pytania odpowiada 500 konsultantów przez całą dobę – 7 dni w tygodniu. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Pytania można również przesłać na adres: [email protected].

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Jaki status będzie miała osoba zaszczepiona?

  • Zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia
  • Zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19
  • Nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań

Według Ministerstwa Zdrowia, po drugim szczepieniu pacjent będzie otrzymywał potwierdzenie bądź w POZ w formie wydruku, bądź  będzie generowany indywidualny kod QR.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Co o szczepionkach i szczepieniach twierdzą naukowcy, medycy i inni specjaliści

sprawdzamy na podstawie: 

Jak działa szczepionka przeciw COVID-19?

Dotychczas, aby wywołać odpowiedź immunologiczną, część szczepionek zawierała osłabiony lub nieaktywny drobnoustrój (wirusa, bakterię). Szczepionki mRNA mają w pewien sposób nauczyć nasz organizm, jak wytwarzać białko (lub jego fragment), które taką odpowiedź wywołuje. Podczas tego procesu wytwarzane są przeciwciała, które w przyszłości, w razie gdy wirus dostanie się do naszego organizmu, ochronią nas przed zakażeniem lub ciężkim przebiegiem choroby.

Czy szczepionka jest bezpieczna?

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o zatwierdzeniu szczepionki.

Jak to możliwe, że szczepionka powstała tak szybko?

W przypadku szczepionek przeciw wirusowi SARS-CoV-2 obecnie najintensywniej rozwijane są szczepionki mRNA. Badania nad tą technologią prowadzone są od już ok. 20 lat i ma ona duży potencjał nie tylko dla opracowywania szczepionek, ale też w leczeniu np. nowotworów.

Szczepionki mRNA uważane są za bardzo bezpieczne ze względu na: brak możliwości modyfikowania DNA pacjenta, brak możliwości zaistnienia infekcji, szybką degradację mRNA ze szczepionki do nieszkodliwych składników i jego podobieństwo do mRNA naturalnie występującego w komórkach, oraz bardzo niewielką dawkę konieczną do wywołania efektu terapeutycznego.

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia?

Decyzję o zakwalifikowaniu do szczepienia zawsze podejmuje lekarz. Przeciwwskazania to, np. ostra infekcja z wysoką gorączką czy zaostrzenie chorób przewlekłych lub wystąpienie w przeszłości reakcji anafilaktycznej na inne szczepionki. 

Jak będzie wykonywane szczepienie?

  • Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza POZ.
  • U lekarza pacjent wypełni kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19
  • Szczepionka podawania jest w postaci zastrzyku w mięsień naramienny.
  • Następnie, przez kolejnych 15-30 minut po podaniu szczepionki, pacjent zostaje w przychodni i jest obserwowany pod kątem wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.
  • Szczepienie podawane jest w systemie dwudawkowym. Po trzech tygodniach pacjent powinien zgłosić się na ponowne podanie szczepionki. Obowiązywała będzie taka sama procedura kwalifikacji.

O czym należy powiedzieć lekarzowi przed szczepieniem?

Lekarzowi kwalifikującemu do szczepienia należy powiedzieć o przypadkach omdlenia po zastrzyku, kłopotach z oddychaniem po jakimkolwiek szczepieniu, problemach z krzepnięciem i układem odpornościowym oraz o wszystkich przyjmowanych lekach, w szczególności jeśli są to preparaty działające na krzepliwość i odporność. Istotne mogą być także informacje o niedawno otrzymanych szczepionkach.

Jakie działania niepożądane może wywoływać szczepionka?

Możliwe, niepożądane reakcje organizmu poszczepienne:

  • ból ramienia w miejscu wstrzyknięcia szczepionki
  • gorączka lub dreszcze
  • ból głowy, stawów, mięśni

Zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami, odczyny te ustępowały maksymalnie do kilku dni od podania szczepionki.

Gdzie należy się zgłosić po wystąpieniu niepożądanych objawów?

W przypadku szczepienia, analogicznie jak po podaniu jakiegokolwiek leku, mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku utrzymywania się powyżej kilku dni: bólu ramienia w miejscu wstrzyknięcia szczepionki, gorączki/dreszczy lub bólu: głowy, stawów, mięśni – należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy przechorowanie COVID-19 nie chroni lepiej niż szczepienie?

Dostępne dane sugerują, że przechorowanie COVID-19 nie wiąże się z wytworzeniem trwałej odporności na SARS-CoV-2. Często pojawiają się informację o ponownej infekcji wśród ozdrowieńcow. Pewne jest także, że szczepienia przeciwko koronawirusowi zapobiegają COVID-19 w przewidywalny sposób i są o wiele bezpieczniejsze niż nabieranie odporności poprzez przechorowanie. Przed przebyciem infekcji ciężko jest ocenić, jaki będzie ona miała przebieg i jakie skutki będzie niosło ze sobą przechorowanie.

Czy szczepienie ma sens, skoro wirus mutuje?

Koronawirus SARS-CoV-2 mutuje tak, jak wszystkie wirusy. Nie zawsze jednak mutacje w obrębie materiału genetycznego wirusa przekładają się na zmiany w jego strukturze antygenowej, czyli w białkach powierzchniowych wirusa, a to właśnie one mają wpływ na skuteczność szczepionki.

Dotychczas nie stwierdzono, żeby mutacje koronawirusa wpłynęły na jego strukturę antygenową. Szczepionki produkuje się przeciwko antygenom podstawowym, które niezależnie od mutacji są zawsze takie same. Dla koronawirusów są to także ściśle określone białka. Właśnie ta białkowa korona pozostaje niezmienna, a szczepionka pobudza powstanie przeciwciał przeciw tym białkom.

Czy materiał genetyczny wirusa ze szczepionki może wbudować się do ludzkiego DNA?

W organizmie człowieka jest to niemożliwe. Taki proces wymaga konkretnego zestawu enzymów, które nie występują w naszych komórkach. Cechą typową dla RNA jest to, że wewnątrz komórki szybko zostaje ono zniszczone. Na przykład mRNA jest produkowane nieustannie w każdej komórce, stanowi bowiem wzór informacji, na bazie której komórka produkuje swoje własne białka. Po wykonaniu zadania mRNA ulega zniszczeniu. Jeśli jest potrzeba, komórka syntetyzuje kolejną kopię wymaganego mRNA. W związku z tym, mRNA będące składnikiem szczepionki, po wykorzystaniu do produkcji białka wywołującego odpowiedź immunologiczną, ulegnie zniszczeniu.

Dlaczego szczepionki nie będą podawane osobom poniżej 16. roku życia?

W badaniach klinicznych niektórych szczepionek brały udział osoby powyżej 16. roku życia, czyli młodzież. Natomiast nie ma na ten moment danych z badań klinicznych przeprowadzonych wśród dzieci. Z drugiej strony, wygląda na to, że choroba COVID-19 dotyka dzieci w mniejszym stopniu niż dorosłych. Dzieci rzadziej chorują, a jeżeli chorują, to choroba ma o wiele lżejszy przebieg. Zdarzają się cięższe przypadki i zdarzają się zgony, ale bardzo rzadko, dlatego dzieci nie są grupą identyfikowaną jako priorytetowa grupa, w której będzie oferowane to szczepienie.

Czy u osób z niedoborami odporności szczepionka może być niebezpieczna?

U osób z niedoborami odporności nie ma obaw o bezpieczeństwo szczepienia szczepionką mRNA, ponieważ nie wywoła ona zakażenia, natomiast może być ono istotnie mniej skuteczne. U tych osób należy rozważyć opóźnienie szczepienia do czasu zakończenia leczenia oraz zaszczepienie osób z najbliższego otoczenia.

Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Badania, które mają ocenić bezpieczeństwo szczepionki w populacji ciężarnych kobiet są dopiero planowane. Dlatego szczepienie w okresie ciąży można rozważyć jedynie, jeśli potencjalne korzyści przewyższają jakiekolwiek potencjalne ryzyko dla matki i płodu.

Zaobserwowano, że u kobiet ciężarnych zakażonych COVID-19 może dochodzić do przedwczesnego porodu, a sama infekcja może przebiegać ciężej. Dlatego w tym przypadku określenie, czy mogą one bez przeszkód się zaszczepić, będzie bardzo istotne i podejmuje je lekarz prowadzący.                  Szczepionka mRNA nie była w badaniach klinicznych podawana kobietom karmiącym piersią. Jednak zgodne z dokumentem Rekomendacje Zespołu ds. Szczepień w rozszerzonym składzie, dotyczące kwestionariusza kwalifikacyjnego dla osoby dorosłej do szczepienia przeciw COVID-19: na ten moment nie ma danych na temat przenikania składników szczepionki do mleka i bezpieczeństwa szczepionki przeciwko COVID-19 dla karmionego dziecka.

Czy istnieje prawdopodobieństwo zachorowania pomimo szczepienia?

Określono, że szczepienie chroni w 95% przed zakażeniem się SARS-CoV-2 i groźnymi powikłaniami COVID-19. Nawet w sytuacjach, gdy osoba zaszczepiona zachoruje z powodu słabszej odpowiedzi własnego układu odpornościowego, przebieg choroby będzie znacznie lżejszy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl